Header
 
 
 
 DUK
 
 
 
Sveiki,
Prisijungimo vardas:

Slaptažodis:
Prisiminti mane

[ ]
[ ]
[ ]

"Diena M" kritika
on Trečiadienis, 2006 m. spalio 18 d.
autorius Flugzeug autoriaus sąrašas spausdinti turinio įrašas sukurti pdf bylą turinio įrašas
komentarai: 8
paspaudimai: 4342
 7.7 - 9 balsai -

V.Suvorovo (Rezun) teiginių apie aviaciją "Dienoje M" apžvalga

       Skaitant V.Suvorovo (Rezun) knygą "Diena M" pastebėjau, kad techniniu, statistiniu ir istoriniu aspektais šioje knygoje yra netikslumų, iškraipymų ir nelogiškumų. Stebint istorines diskusijas lietuviškame forume internete buvo akivaizdu, kad Suvorovo (Rezun) verstose į lietuvių kalbą knygose idėjos rado plačią dirvą. Tuo tarpu jaunimas nemoka rusiškai, o kritikos lietuviškai nematyti.
Žmonės lengvai priima Suvorovo (Rezun) idėjas, nes:
· Rezun yra buvęs GRU karininkas ir turėjo galimybę matyti slaptus dokumentus;
· Knygoje pateikiama labai daug faktų, skaičių ir nuorodų į šaltinius;
· Įspūdingas knygoje esantis komentaras, kad Rezun suteikti profesoriaus ir akademiko laipsniai, knygos pripažįstamos geriausiais dešimtmečio žurnalistiniais tyrimais;
· Knygos parašytos lengvu stiliumi, informacija pateikiama paprastai ir nenuobodžiai.

       Dauguma šių priežasčių yra psichologinės. Knygose daug faktų, skaičių ir nuorodų, ką norint patikrinti reikia nemažai padirbėti ir turėti kompetencijos nagrinėjamose srityse.
       Šios apžvalgos tikslas yra atkreipti dėmesį į Suvorovo (Rezun) teiginius, susijusius su aviacija. Apžvalgos tikslas nėra paneigti ar patvirtinti Suvorovo (Rezun) pagrindinę tezę- TSRS labiau agresyvi, nei nacistinė Vokietija.


Suvorovo (Rezun) ginklų koncepcija

       Sovietmečiu ginklai buvo skirstomi į puolamuosius, nes jie sukurti kapitalistinėse valstybėse ir skirtus gynybai, nes jie sukurti darbo liaudies valdomose valstybėse. Realiai bet koks ginklas gali būti panaudotas tiek puolimui, tiek gynybai, tiek kontrpuolimui. Suvorovas (Rezun) sukuria puolamųjų bei gynybinių ginklų koncepciją ir prieškario ginkluotė nagrinėjama per šią prizmę.
       Pavyzdžiui, strateginė aviacija TSRS anot Suvorovo (Rezun) numarinta, nes užpuolikui nenaudinga naikinti priešo pramoninių objektų. Antrojo pasaulinio karo ir vėlesnių konfliktų praktika rodo, kad pagrindinė strateginės aviacijos užduotis- atakuoti priešo strateginius objektus giliai už fronto linijos. Naikinti priešo strateginius objektus galima puolimo metu lygiagrečiai fronto bombonešių ir atakos lėktuvų operacijoms, tą patį galima daryti, kai priešas užpuolė. Galima strateginius bombonešius naudoti ir prie fronto linijos, kaip tai darė amerikiečiai su B-17 Italijoje ir net su B-52 gerokai vėliau- Vietnamo kare. Norint kurti naikintuvus (fighter), sargybos naikintuvus (interceptor), fronto bombonešius, strateginius bombonešius, transporto ir kitas aviacijos rūšis tereikia resursų (pinigų, medžiagų, žmonių ir laiko). Remiantis Suvorovo (Rezun) teorija neaišku, kaip traktuoti vokiečių ruošimąsi išsilaipinti ir strateginių objektų bombordavimą Didžiojoje Britanijoje. Išeitų, kad karinių pajėgų kaupimas prie Lamanšo yra puolimo požymis, o strateginių objektų bombardavimas priešo teritorijoje- gynyba. Remiantis kitu Suvorovo (Rezun) teiginiu, susijusiu su lengvaisiais bombonešiais arba atakos lėktuvais, išeitų, kad tokios valstybės, kaip Švedija, Šveicarija ir Lietuva ruošėsi puolamajam karui.


Suvorovo (Rezun) tezių apie aviaciją apžvalga

       1936 metais TSRS buvo sukurtas sunkusis greitas ir aukštai skrendantis bombonešis TB-7. Suvorovas (Rezun) cituoja P.Stefanskio, V.Šumichino, V.B.Šavrovo, L.Kerberio ir kitų atsiliepimus apie šį lėktuvą. Iš citatų skaitytojui suformuojama nuomonė, kad DB-7 buvo geriausias savo klasės lėktuvas, kuris buvo nepažeidžiamas dėl didelio skrydžio aukščio, greičio ir galėjo nešti 5000kg bombą. Jo teigimu, jei Stalinas 1939 metų liepos mėnesį Ribentropui pademonstruotų 200 TB-7, kurie neša po 5000kg bombą, nereikėtų pasirašinėti Molotovo-Ribentropo pakto ir pagrasinus vokiečiams- išvengti karo. Suvorovo (Rezun) teigimu, TB-7 gamyba buvo nutraukta keturis kartus, nes Stalinui nereikėjo gynybinių ginklų, tačiau jis svyravo. Suvorovas (Rezun) nurodo, kad TB-7 tobulumo paslaptis- penktas variklis, atliekantis kompresoriaus sukimo funkciją, kurio atsisakyta serijinės gamybos lėktuve pabloginant charakteristikas. Kaip tobulumo įrodymą, Suvorovas (Rezun) nurodo Molotovo skrydį šiuo lėktuvu iš Maskvos į Didžiąją Britaniją 1941 ir 1942 metais, kai vokiečių naikintuvai nekilo numušti ir zenitiniai pabūklai nešaudė, nes neaptiko. Teigiama, kad TSRS pramoninis potencialas būtų leidęs pagaminti 1000 TB-7 iki 1940 metų galo. Teigiama, kad keturi 1000 bombonešių TB-7 reidai, kurių metu numesta 4000 bombų po 5000kg padarytų tą patį efektą, kaip ir Hirosimoje nukritusi atominė bomba. Teigiama, kad IL-4 nebuvo strateginis TSRS bombonešis. Teigiama, kad Stalinas pasirinko Pe-2, nes šis atitiko puolimo ginkluotės reikalavimus.
       TB-7 dar žinomas kaip ANT-42 ir nuo 1942 metų kaip Pe-8. Beje, Pe-8 pavadinimas labiau žinomas pasaulyje, nei ANT-42 ar TB-7. Suvorovas (Rezun) parenka dalį citatų, kurios patvirtina jo teiginius, tačiau paneigiančių jo teoriją citatų iš tų pačių šaltinių nepateikia. Pirmasis bandomasis lėktuvas pagamintas 1936 metų rudenį. Pirmasis skrydis be centrinio įpūtimo agregato (penkto variklio) paleidimo atliktas 1936 metų gruodžio 22d. Pirmasis skrydis su penkto variklio paleidimu atliktas 1937 metų rugpjūčio 11d. Antrasis egzempliorius pirmą kartą pakilo 1938 metų liepą. Serijinė gamyba pradėta 1940 metais. Aviacijoje yra normalu, kai pagaminami eksperimentiniai modeliai, atliekami naudojimo tyrimai, šalinami trūkumai ir tik tada, jei konstrukcija pasiteisina, pradedama serijinė gamyba. Ši gamyba buvo nutraukta du kartus. Pagrindinė priežastis- penktasis variklis, kuris buvo naudojamas kompresoriaus darbui, nes turimų variklių galia dideliame aukštyje krisdavo. Penktasis variklis buvo nereikalingas balastas, kuris dideliame aukštyje dar ir kurą naudojo. Serijiniame TB-7 (Pe-8) kiekvienas variklis naudojo po turbokompresorių AM-34FRNV. Antroji priežastis- TSRS pramonės nepajėgumas gaminti reikiamą įvairių tipų variklių skaičių. Dažniausiai serijinės gamybos lėktuvų charakteristikos būna kiek prastesnės, nei bandomųjų, nes bandomuosius lėktuvus surenka aukštesnės kvalifikacijos specialistai ir kiekvienam mazgui skiriamas ypatingas dėmesys, ko nėra konvejerinėje gamyboje. Tačiau Suvorovas (Rezun) nepelnytai kritikuoja serijinius modelius:
       Bandomojo ANT-42: greitis prie žemės- 315 km/h, aukštyje- 430 km/h, kilimo trukmė iki 5000 m- 16,3 min, maksimalus aukštis- 11250 m, skrydžio nuotolis- 3500 km.
Serijinio TB-7: greitis prie žemės- 347 km/h, aukštyje- 443 km/h, kilimo trukmė iki 5000 m- 14,6 min, maksimalus aukštis- 9300 m, skrydžio nuotolis- 3600 km su 2000kg bombų.
Palyginimui: Me Bf-109E (1938-1939m.) maksimalus aukštis- 10290m, Me Bf-109F (1940m.) maksimalus aukštis- 12000m.
       TB-7 gamybai reikėjo daug resursų, tuo tarpu jų reikėjo ir naikintuvams, atakos lėktuvams, fronto bombonešiams bei kitų tipų strateginiams bombonešiams. Suvorovo (Rezun) teiginys, kad Stalinas nenorėjo strateginės aviacijos yra neteisingas, nes TSRS jau turėjo strateginę aviaciją, kurios sudėtyje buvo DB-3, IL-4 ir Er-2 bombonešiai. IL-4 buvo DB-3 modifikacija DB-3F, kurią vėliau pervadino į IL-4. DB-3 pradėtas gaminti serijiniu būdu 1937 metais (bandomasis skrydis 1935 metais), o IL-4- 1940 metais (bandomasis skrydis 1939 metais). Suvorovas (Rezun) be jokių argumentų pareiškia, kad IL-4 nebuvo strateginis bombonešis, nes strateginių bombonešių TSRS buvimas prieš karą sugriauna jo paties sukurtą agresyvumo teiginį. Bombonešis Er-2 dar žinomas, kaip DB-240, kuris pirmą kartą pakilo 1940 metų gegužės 14d. Karo pradžiai TSRS turėjo 16 Er-2. Sutrumpinimas DB rusų kalba kilęs nuo tolimasis bombonešis. IL-4 bombardavo Berlyną nuo 1941 metų rugpjūčio 8d. ir atliko 30 reidų. Keli reidai į Berlyną atlikti panaudojant ir TB-7 bei Er-2. TB-7 serijinė gamyba buvo nutraukiama dėl techninių priežasčių, kurias pašalinus- pratęsta. Pirmoji FAB-5000 (5000kg bomba) TSRS buvo pagaminta 1942 metų gale, kuriai 1943 metų balandžio 29d. Kenigsbergas tapo bandomuoju taikiniu ir dėl šios bombos reikėjo modernizuoti Pe-8.
       Tik atsiradus branduoliniam ginklui vienas lėktuvas dideliame aukštyje tapo pavojingu. Iki to priešlėktuvinė gynyba buvo naudojama tik tam tikrom zonom (pvz.: Maskva) arba kryptim (pvz.: Lamanšas į Angliją) kontroliuoti. Techninės galimybės aptikti vieną aukštai skrendantį lėktuvą buvo labai menkos. Pavyzdžiui Čerčilis skrido serijiniu transporto lėktuvu C-46 virš okupuotos Prancūzijos, Italijos, Viduržemio jūros mūšių zonos ir Sicilijos į Kairą. Atgal grįžo tuo pačiu maršrutu ir nelaiko to kažkuo ypatingu.
       Norint pasiekti efektą analogišką Hirosimos atominės bombos sprogimui būtina susprogdinti visas 4000 bombų po 5000kg vienu metu ir viename taške. Beje, Suvorovo (Rezun) fizikos dėsniai skiriasi nuo visuotinai priimtų- anot jo, rasa kondensuojasi ant karštesnio nei aplinka paviršiaus (žiūrėti: Antras skyrius, 2 poskyris, pirma pastraipa). Pagal visuotinius fizikos dėsnius ore esantis vanduo kondensuojasi į lašelius, kai paviršius yra šaltesnis už aplinkinį orą. Ištraukite iš šaldytuvo alaus skardinę ir įsitikinkite.
       Kalbant apie Pe-2 reikia atkreipti dėmesį į tai, kad jis sukurtas Petliakovo aukštuminio naikintuvo "100" pagrindu, kuris kurtas 1939-1940 metais. Todėl jo dydis, greitis, manevringumas ir dviejų variklių naudojimas nėra atsitiktiniai.

       Suvorovas (Rezun) teigia, kad C-47 yra daugiau karinis transporto lėktuvas, nei civilinis ir TSRS jį gamino pagal licenciją kaip keleivinį ir transportinį-desantinį.
1936 metais TSRS nupirko iš JAV licenciją gaminti DC-3 keleivinius lėktuvus. Keleivinis lėktuvas vadinosi PS-84. Po trijų metų sukurta jo modifikacija Li-2, kuri tiko ir kariniams tikslams. Lėktuvas C-47 yra keleivinio DC-3 transportinė modifikacija, kuri TSRS nebuvo gaminama. Kelis C-47 TSRS gavo iš JAV vėliau per Land Lease.

       Suvorovas (Rezun) teigia, kad naikintuvas I-16 turėjo 2-3 kartus galingesnę ginkluotę, nei bet kuris priešų naikintuvas ir buvo šarvuotas. Jis buvo labai manevringas, o rekordiniai greičiai aerodromų atakai nereikalingi.
       Suvorovas (Rezun) tikslesnės informacijos apie ginkluotę nepateikia. I-16 tipas 24 buvo 1939 metų etalonas, kuris ir naudotas karo pradžioje. Jis ginkluotas 2 aviacinėm patrankom ŠVAK-20 (20mm) ir 2 kulkosvaidžiais ŠKAS (7,62mm). Palyginimui, vokiečių Messerschmitt Bf-109E buvo ginkluotas 2 MG (20mm) patrankom ir 2 kulkosvaidžiais (7,92mm), britų "Spitfire" tuo metu šaudė iš 6 kulkosvaidžių (7,62mm). Pradedant nuo IV serijos I-16 buvo montuojama šarvuota piloto vietos 8mm nugarėlė. Bf-109E ir "Hurricane" nebuvo išimtis, o Bf-110 pilotai buvo apsaugoti ne tik iš galo. Pats I-16 buvo gaminamas panaudojant medžio fanerą ir aviacinį audeklą. Naikintuvui svarbiausia yra greičio, manevringumo ir ginkluotės kombinacija, o ne viena iš šių charakteristikų. Prieškario biplanai didžiąja dalimi buvo manevringesni už I-16. Aerodromo ataka nėra naikintuvo pagrindinė funkcija, naikintuvas naikina priešo lėktuvus. Geriausi žemės taikinių atakos rezultatai pasiekiami, kai šalia geros ginkluotės atakos lėktuvas gali kuo trumpiau būti priešo priešlėktuvinės gynybos zonoje ir nėra lengvai pažeidžiamas bei ekipažas gerai apmokytas. Tam reikia greičio ir patvarios konstrukcijos kombinacijos bei treniruočių. I-16, kaip ir dauguma kitų TSRS naikintuvų karo pradžioje neturėjo radijo tarpusavio ryšiui ir ryšiui su žeme. Ore pilotai bendravo sutartiniais rankų ženklais, tam reikėjo matyti duodantįjį ženklą. Koordinacijos trūkumas turėjo neigiamų pasekmių kovai ore.

       Suvorovas (Rezun) teigia, kad ties "Ivanovo" projektu vienu metu dirbo daugelis konstruktorių kolektyvų, tame tarpe Tupolevo, Nemano, Polikarpovo, Grigorovičiaus. Visi TSRS aviaciniai konstruktoriai dirbo ties vienu projektu ir atskiru lėktuvu kiekvienam, nes taip liepė Stalinas ir jam nereikėjo naikintuvo, kuris gintų TSRS padangę. Suvorovo (Rezun) teigimu, Stalinas liepė sukurti švaraus dangaus lėktuvą arba, kitaip sakant- sparnuotą šakalą. Teigiama, kad Nakajima B5N yra oro agresoriaus koncepciją atitinkantis lėktuvas ir "Ivanovo" projekto lėktuvas yra beveik tiksli kopija. Teigiama, kad puolamasis lėktuvas yra žemasparnis, su vienu radialiniu oru aušinamu varikliu, skirtas dviem, rečiau trim žmonėm, neša ginkluotės mažiau kaip toną ir su vienu arba dviem kulkosvaidžiais gynybai iš galo. Teigiama, kad "Ivanovo" projekte kulkosvaidis gynybai iš apačios buvo tik kai kuriuose bandomuosiuose lėktuvuose, apsauginės šarvo plokštės buvo iš visų pusių, bet vėliau paliko tik iš apačios ir šonų. Teigiama, kad Suchojaus "Ivanovas" turėjo metalinius sparnus ir fanerinį korpusą, nors dėl to krito greitis. Teigiama, kad kai kurie konstruktoriai siūlė ekipažą "Ivanovui" iš 3 žmonių, tačiau liepta konstruoti dviviečius. Teigiama, kad TSRS pramonė galėjo neribotais kiekiais gaminti atakos lėktuvus IL-2 ir variklius M-82, kurie skirti Su-2. Teigiama, kad naikintuvo LaGG-3 modernizavimui prireikė variklio, kuris ir buvo M-82. Teigiama, kad kulkosvaidis ŠKAS visų pirma buvo skirtas Su-2.
       Suvorovas (Rezun) sukuria įspūdį, kad į atakos lėktuvų "Ivanov" kūrimą buvo įtraukta daug konstruktorių biurų ir to pasekoje pačių "Ivanov" lėktuvų buvo kuriama daug. Realiai kalbama apie Nemano, Polikarpovo ir Suchojaus kurtus bandomuosius lėktuvus, o Grigorovičiaus kurtas bandomasis egzempliorius taip ir nebuvo baigtas. Tuo pat metu priešingai Suvorovo (Rezun) teiginiui, buvo kuriami šie naikintuvai:
1. V.K.Tairov- OKO-6 (Ta-1)- 1939-1941 metai;
2. V.P.Jacenko- I-28- 1939-1940 metai;
3. M.M.Pašinin- I-21- 1939-1941 metai;
4. P.D.Grušin- Gr-1- 1940 metų pavasaris;
5. V.F.Bolochvitinov- "I"- 1941 metų pradžia;
6. A.A.Borovkov, I.F.Florov- I-207- 1937-1941 metai;
7. A.V.Silvanskij- I-220- 1937 metai. Šis konstruktorius buvo narkomo M.M.Kaganovič žentas ir sukūrė I-16 kopiją, tik neskraidančią;
8. V.V.Nikitin- IS- 1939-1941 metai;
9. G.I.Baškaev- RK-I- 1938-1940 metai;
10. P.O.Suchoi- Su-1, Su-3- 1940 metų pradžia;
11. N.N.Polikarpov- I-180- 1938-1940 metai;
12. N.N.Polikarpov- I-185- 1939-1942 metai. Šis naikintuvas pranoko visus pasaulio naikintuvus 1942 metais, tačiau dėl vidinių intrigų ir variklio M-71 deficito nepradėtas gaminti serijomis;
13. V.M.Petliakov- "100" (jo bazėje sukurtas Pe-2)- 1939-1940 metai;
14. A.S.Jakovlev- Jak-1- 1940 metai;
15. S.A.Lavočkin, V.P.Gorbunov, M.I.Gudkov- LaGG-1, LaGG-3- nuo 1939 metų;
16. A.I.Mikojan, M.I.Gurevič- MiG-1, MiG-3- nuo 1939 metų.

       Suvorovas (Rezun) nenurodo šaltinio, kur galima būtų rasti Stalino pasisakymus apie švaraus dangaus lėktuvą arba sparnuotą šakalą. Reikia pastebėti, kad bet koks kovinis lėktuvas gali būti pakankamai efektingas nesant priešo lėktuvų ore. Lėktuvai kuriami pagal karinių oro pajėgų suformuluotus reikalavimus. Lėktuvui "Ivanov" techniniai reikalavimai apibrėžė, kad tai turi būti dvivietis lengvasis bombonešis. Tuo tarpu Nakajima B5N pagrindinė funkcija- torpednešis, galintis kilti nuo lėktuvnešio. 1935 metais kurtas lėktuvas negalėjo būti numatytas Pearl Harbor puolimui. Išorinis panašumas dar nereiškia, kad lėktuvų funkcijos identiškos. Apžvelgiant Suvorovo (Rezun) agresyvaus atakos lėktuvo apibrėžimą galima teigti, kad užpuolikiškam karui be Japonijos, Vokietijos ir TSRS ruošėsi šios valstybės:
1. Didžioji Britanija- Fairey "Battle", Fairey "Firefly", Fairey "Fulmar", Fairey "Barracuda";
2. JAV- Curtiss SB2C "Helldiver", Consolidated TBY "Sea Wolf", Douglas SBD "Dauntless", Northrop A-17 "Nomad", Vought SB2U "Vindicator", Vultee A-35 "Vengeance", Grumman TBF "Avanger"; Brewster SB2A "Bucaneer", Douglas TBD "Devastator"
3. Australija- CAC "Wirraway";
4. Lenkija- PZL-23 "Karas", PZL-46;
5. Švedija- ASJA B-5, SAAB-17, pirko Northrop A-17 "Nomad";
6. Šveicarija- C-3603;
7. Irakas- pirko Northrop A-17 "Nomad";
8. Norvegija- pirko Northrop A-17 "Nomad";
9. Nyderlandai- pirko Northrop A-17 "Nomad";
10. Peru- pirko Northrop A-17 "Nomad";
11. Lietuva- ANBO-VIII. Čia tai bent, o ką gi prieškario Lietuva ruošėsi užpulti?


ANBO-VIII

       "Ivanov" projekto Suchojaus ir Polikarpovo lėktuvuose kulkosvaidis atgal-žemyn nebuvo pašalintas, o Nemano projekte jis nebuvo numatytas nuo pat pradžių. Su-2 serijinė versija taip pat turėjo galimybę gintis gale-apačioje. Apsauginės šarvų plokštės nuo pat pradžių buvo numatytos taip, kaip ir buvo realizuotos. Suvorovas (Rezun) taip ir nepaaiškina, kodėl gaminant korpusą iš faneros Su-2 greitis turėtų kristi. Kalbant apie IL-2 gamybą, reikia atsižvelgti į tai, kad šio lėktuvo gamybos apimtys padidėjo tada, kai jį pradėjo gaminti daugiau gamyklų. Bendras pagamintų lėktuvų skaičius per visą gamybos periodą neatspindi gamybos tempų karo pradžioje. Su-2 buvo montuojami M-62, M-87 ir M-88 varikliai. Variklis M-82 nebuvo skirtas lėktuvui Su-2. Tik 1941 metais pamėginta panaudoti M-82 variklius Su-2. Tačiau tokių lėktuvų buvo mažai, nes 1942 metais Su-2 gamybą nutraukė efektyvesnio lėktuvo IL-2 naudai. Nakajima B5N gamyba nutraukta 1943 metais, kai japonai sukūrė tobulesnį torpednešį Nakajima B6N. Kalbant apie LaGG-3 modifikavimą, reikia paminėti, kad ne modifikuotam LaGG-3 prireikė variklio M-82, o dėl variklių deficito TSRS Lavočkin, Mikojan ir Jakovlev ėmėsi modifikuoti savo konstrukcijas norėdami jas pritaikyti prie M-82 variklio, nes jų buvo gaminama daugiausia. Lavočkin pirmasis modifikavo naikintuvą LaGG-3 pritaikydamas prie šio variklio ir rezultatu tapo naikintuvas La-5. M-82 gavo pirmasis pritaikęs lėktuvo konstrukciją prie variklio. Kulkosvaidis ŠKAS nėra susijęs su lengvuoju bombonešiu Su-2, jis buvo sukurtas 1932 metais. Karo pradžiai tai jau buvo pasenęs ginklas ir prieš He-111 buvo efektingas tik mažu atstumu bei nedarė žalos apsaugotiems vokiečių lėktuvų bakams.

       Palieku pačiam skaitytojui padaryti išvadas iš pateiktų Suvorovo (Rezun) teiginių, faktų, skaičių ir datų skirtumo su randama informacija kituose šaltiniuose.

Naudota literatūra:
1. A.Pomogaibo "Pseudoistorikas Suvorovas ir Antrojo Pasaulinio karo paslaptys" (rus)
2. B.Gryzun "Kaip Viktoras Suvorovas kūrė istoriją" (rus)
3. V.Suvorovas "Diena M"
4. O.Doroškevič "JAV Antrojo Pasaulinio karo lėktuvai" (rus)
5. B.Simakov "Tarybų šalies lėktuvai" (rus)
6. A.Medvedevas, D.Chazanovas "Tolimasis bombonešis Er-2" (rus)
7. W.Kopenhagen, R.Neustadt "Das grosse Flugzeugtypenbuch"
8. K.Munson "Fighters and bombers of WWII 1939-45"
9. O.Thetford "British Naval aircraft since 1912"
10. B.Gunston "Aircraft of the Vietnam war"
11. S.Wilson "Aircraft of WWII"
12. E.Angelucci "Illustrated encyclopedia of military aircraft 1914 to the present"
13. W.J.Boyne "Clash of wings WWII in the air"
14. W.Green, G.Swanborough "The complete book of fighters. An illustrated encyclopedia of every fighter aircraft built and flown"
15. D.Donald "Warplanes of the Luftwaffe"
16. B.Gunston "Jane’s fighting aircraft of WWII"
17. J.L.Ethell "Collins \ Jane’s aircraft of WWII"
18. A.Gamziukas "Antanas Norėjo Būti Ore"

Komentarai
rudelis Lap 01 : 11:47
Svečias

kas del Suvorovo tai kritika gera taciau as linkes tiketi jo knygomis. Del ANBO VIII buvo ideja prieskariu susivienyni pabaltijo respublikoms ir padedan vokieciams kovoti su rusais juk lietuviai,latviai,estai,suomiai ,kariavo pas vokiecius IIpas. karo metu.

Vytautas Lap 25 : 19:10
Svečias

Matosi kad šio straipsnio autorius gilinasi į nereikšmingus faktus,kuriuos dar vertėtų patikrinti.Tegul jis nurodo nors vieną Vokietijos puolimo priežastį,išskyrus kaip atsaką į SSRS rengiamą agresiją.Ar gali jis paneigti neįsivaizduojamą to meto RA pajegumą, bei jos telkimą prie vakarinės SSRS sienos

Radvila Vas 19 : 21:35
Komentarai: 5

Prisiregistruota: Vas 19 : 19:57
Gerai parasyta. Man paciam skaitant iskilo sie klausimai tik neturejau laiko i juos gilintis. Kadangi esu studijeves istorija Vilniaus universitete tai sugebu atskirti istorine knyga nuo diletantiskos. Suvorovas apsoliutus diletantas. Jis populerus tik del to, kad didzioji dalis jo skaitytoju su istorijos mokslu neturi nieko bendra. Blogiausia, jog dauguma nesugeba pastebeti net elementariu logikos klaidu. Pvz : Berots ledlauzyje rasoma, kad SSSR turejo milijona parasutininku, bet idomu kur jie dingo karo su Suomija metu. Taip pat rasoma, kad per pratybas parasutais buvo nuleidziama sunkioji technika ir nedgi tankai. Noreciau suzinoti to lektuvo kuris galejo pakelti tanka pavadinima ir keliamaja galia. Jei kas nors apie toki lektuva zinot praneskit ir man. Vienas didziausiu Suvorovo nesamoniu - skraidantis tankas. Galima isivaizduoti kaip prie tanko pritvirtinami sparnai ir po to jis su viksrais lekia per priestankiniu eziu pristatyta ir sviediniu israusta lauka kokiu 150 km per valanda greiciu stumemas i prieki propelerio. Man tai atrodo liksma.
O kas del to jog Voketija uzpuole SSSR tai reiketu susipazinti su Hitlerio "Mano kova" . Nors ta knyga yra uzdrausta, bet pagrindines tezes gauti visai nesunku. Ir pabaigai : vietoi tokiu Suvorovu geriau paskaitykit viena kita istorijos vadoveli. Gal tai ir nelabai idomu, bet naudos is to tikrai turesite.


diedas Vas 20 : 08:17
Komentarai: 445

Prisiregistruota: Lap 30 : 15:31
Galima ir reikia daug ginčytis dėl V.Suvorovo kūrybos. Tą ir darom. Tai įdomu, kartu ir naudinga, nes tik ginče galima priartėti prie tiesos. O kartais - kaip šiuo atveju - ir linksma.
Žmogus, pasivadinęs istoriniu Radvilos vardu, V.Suvorovą apšaukia nei daug nei mažai - diletantu. Kad būtų solidžiau, praneša, kad jis pats esą istoriją studijavo. Gal ir studijavo, bet ar baigė? Su tokiom lietuvių kalbos gramatikos žiniom - vargu. O ir istorijoj žinios neblizga.
Ponui neaišku, kaip lėktuvas galėjo pakelti tanką. Paaiškinu. Oro desanto daliniai buvo ginkluoti ne sunkiaisiais KV ir net ne vidutiniais T-34, o lengvaisiais plaukojančiais tankais T-38 ir T-40, kurie svėrė apie 5 tonas.
Su malonumu pranešu lėktuvų, turinčių gabenti desantininkus su sunkiaja technika, pavadinimus. Kad buvęs istorijos fakulteto studentas patikėtų - ištrauka iš dokumento. 1941 metų balandžio 23 dienos VKP(b) CK IR SSRS LKT NUTARIMAS "APIE NAUJAS RAUDONOSIOS ARMIJOS SUDĖTIES FORMUOTES" Nr.1112-459ss.
"Punktas 4. Prašiutininkų ir nutupdomo desanto permetimui naudoti kaip sunkiuosius lėktuvus TB-7 ir TB-3, taip ir vidutinius DB-3 ir Duglas."
Visai linksma pasidarė perskaičius Radvilos mintis apie sparnuotą tanką. Tai tikrai manai, kad sparnuotas tankas - vien tik V.Suvorovo fantazijos vaisius? Tikrai apie tokį projektą nieko negirdėjai? Nuotraukų nematei? Gal... Istorijos vadovėliuose tokių dalykų nerašo.
Galima ir reikia ginčytis. Tą ir darom. Tik ir liūdna, ir kartu linksma pasidaro, kai diletantai bando pasirodyti esantys protingi ir daug išmanantys.


Vieta: Vilkaviškis
Istorija kupina įvykių, kartais jie aiškinami visiškai skirtingai. Kai viena teorija įsigali, ją paneigti būna sunku. Net jei paaiškėja, kad tiesa yra visai kitokia.

HEAT Vas 20 : 12:44
Komentarai: 235

Prisiregistruota: Geg 08 : 21:53
T-40 tai jau 6 tonos. Pe-8 labai stenėdamas gal ir pakeltu.
Iš tankų galima užskaityt tik T-38. T-27 - tanketė.
Visus tuos žaidimus su skraidančiais ir aviatransportuojamais tankais galima naudot tik kaip argumentą to, kad rusai NORĖJO turėti tokią galimybę. Apie tak kad TURĖJO jokios kalbos būti negali.

Vieta: Vilnius

Radvila Vas 21 : 19:37
Komentarai: 5

Prisiregistruota: Vas 19 : 19:57
Dėkoju diedui už informacija. Bet ar tau neatrodo, kad situacija nuo to tampa dar linksmesnė. Milijonas parašiutininkų, da fėni lėktuvų kurie gali desantuoti tankus, o Žiemos karo metu nieko nėra. Tikrai lenkiu savo galvą prieš tavo žinias. Bet ar gali man pasakyti kodėl Birželio sukilimo dalyviai nieko neužsimena apie rusų ruošimąsi karui. Bent kelios poros batų jiems tikrai turėjo atitekti. Suvorovas rašo, kad iš pasienio buvo tremiami gyventojai tam, kad atlaisvintų vietą kariuomenei. Iš Lietuvos buvo ištremta, pasodinta, sušaudyta 39000 žmonių. Iš pirmo žvilgsnio daug, bet reikia atsiželti į kategorijas pagal kurias buvo teisiama. Kiek man žinoma Lietuvoje ir Lenkijoje jos buvo vienodos. Pagrindinai buvo tremiami inteligentai ir tikrai nežinau ar iš Lietuvos ištrėmus filatelistus ir visuomeninių organizacijų vadovus galima jų vietoje apgyvendinti pakankamą kiekį kariuomenės. Jei Suvorovas rašo tiesą didžiausi trėmimai turėjo vykti Besarabijoje ir Šiaurės Bukovinoje, bet nieko panašaus: labiausiai nukentėjo lenkai ( Vilniaus kraštas neišimtis).
Lietuvos karinė aviacija buvo sunaikinta Zokniuose vokiečių bobomis. Nežinau kiek ten stovėjo lėktuvų. Kiek teko skaityti tuometinės Lietuvos oro pajėgos skirtingų šaltinių duomenimis turėjo nuo 101 iki 110 lėktuvų. Aišku ne visi buvo dislokuoti Zokniuose, bet atsižvelgiant į tai, jog lietuviški lėktuvai ten buvo subombarduoti, darosi aišku, kad rusiškų lėktuvų ten nebuvo daug.
"Europa istorija" yra aprašytas Stalino ir Tuchačevskio konfliktas, pasirodo nieko panašaus į Suvorovo versiją nebuvo. Beja Stalinas buvo paranojikas, o Suvorovas psichinio ligonio veiksmuose įžiūri logika, nors tai nepavyktų net patyrusiam psichiatrui.
Istorijos vadovėliuose apie sparnuota tanką tikrai nieko nerašo. Gal kas nors galėtu duoti svetainės adresą kur yra nuotraukų, nes man tikrai įdomu kokio dydžio propeleris pas jį buvo.diedas Vas 21 : 21:22
Komentarai: 445

Prisiregistruota: Lap 30 : 15:31
siūlau diskusiją perkelti į forumą, gija literatūra - Ledlaužis, ten ir pratęskime. Kai tik rasiu laiko, būtinai atsakysiu.

Vieta: Vilkaviškis
Istorija kupina įvykių, kartais jie aiškinami visiškai skirtingai. Kai viena teorija įsigali, ją paneigti būna sunku. Net jei paaiškėja, kad tiesa yra visai kitokia.

padla Bir 06 : 20:48
Komentarai: 25

Prisiregistruota: Kov 07 : 14:17
kazkur skaites, kad vokieciai lietuvishkus lektuvus naudojo kaip maketus vokieciu lakunu apmokymuose...t.y. juos paprasciausia naikino pratyboms..matyt kaip bebutu skaudu, jie nebuwo tokie geri kaip mes noretume.

Vieta: VilniusJūs turite būti prisijungęs kad pateikti pastabas šioje svetainėje, prašome prisijungti, arba, jei nesate registruotas spustelėkite čia prisijungti

Apklausa


Ar lankotės mūsų svetainės "Facebook" paskyroje ir ar ji Jums naudinga?Nesinaudoju "Facebook"

Naujienos skelbiamos šios svetainės "Facebook" paskyroje man yra svarbios.

Nemanau, kad šios svetainės paskyra "Facebook" yra reikalinga

Kita (parašykite savo nuomonę komentaruose).

Naršo
svečių:29
narių:0
Šiame puslapyje:1
Nariai: 4655, naujausias: vaaldas77
Rekomenduojame
http://www.istorikas.lt/

http://www.plienosparnai.lt/news.php

http://wikings.lt/lt/

Skaitiklis

Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
Facebook
Svetainėje esančią informaciją laisvai galima naudoti tik mokslo tikslais (mokykliniams projektams, referatams, kursiniams darbams etc).
Visais kitais atvejais būtina gauti svetainės administracijos ir, jeigu atskirai nurodyta, kūrinių autorių sutikimą. Visada būtina svetainę nurodyti kaip informacijos šaltinį.
© www.antraspasaulinis.net 2003-2014 / el. paštas / naujienos
Užkrauta per:0.3793sek.0.1818užklausųDB užklausų70. Atminties panaudojimas3,525KB